Jdi na obsah Jdi na menu
 


Amur bílý - Ctenopharyengodon idella

 

I když se mu v některých jazycích říká kapr, vypadá spíš jako tloušť. Má protáhlé válcovité tělo se stříbrným až zlatavým odstínem a velké šupiny. Pravděpodobnost, že dojde k jeho záměně s tlouštěm, existuje jen u malých ryb. Pokud si nejste jisti, spočítejte šupiny v postraní čáře, amur jich má 43 – 45, tloušť  56 – 61.

Ploutve jsou okrouhlé, řitní i hřbetní mají po osmi paprscích. Velká tlama je velmi široká a dodává hlavě plochý vzhled.

Původním domovem amura jsou velké řeky východní Číny a Ruska. Do evropských vod byl introdukován v šedesátých letech dvacátého století, aby zde omezoval růst podvodních porostů.

Husté záhony měkkých porostů jsou nejpravděpodobněji místa, kde se amuři zdržují. Jako jiné druhy kaprovitých ryb se za teplého slunečního počasí slunní při hladině a v zimě se stahují do hlubších vod.

Plůdek amura se živí planktonem a perloočkami, ale jakmile dosáhne délky 5cm, začne se živit výlučně rostlinou stravou. Proto jsou amuři výkonní  čističi porostů.

Amur se tře za teplého počasí v rychlejších úsecích řek.

V teplém slunečném počasí bere amur na hladině a už bylo pozorováno, jak několik minut nástrahu zkoumá, než ji mohutně nasaje do objemné tlamy.

I když je to velká a silná ryba, je amur mimořádně vnímavý na poškození způsobené braním do rukou a podobným zacházením. Pokud nějakého ulovíte, nedávejte ho do vezírku a vraťte ho opatrně do vody co nejrychleji.
 

Fotografie

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář